O autorze
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, odpowiada za realizację Programu Innowacyjna Gospodarka, Programu Rozwój Polski Wschodniej; nadzoruje przygotowanie strategii ponadregionalnych oraz wsparcie realizacji innowacyjnych projektów badawczo-rozwojowych; zajmuje się także zadaniami o strategicznym znaczeniu, m.in. związanymi z rozwojem społeczeństwa informacyjnego i ICT.

Komputerowy tytan do zadań specjalnych

Współcześnie w ciągu jednego dnia przetwarzamy statystycznie tyle informacji, ile człowiek w średniowieczu w ciągu całego swojego życia – podkreślają socjolodzy. Dlatego też w dobie szybkiego postępu liczy się już nie tylko wiedza, ale również dostęp do jej źródła oraz umiejętność selekcji danych. Przed wyzwaniem zaawansowanego przetwarzania informacji stoją również współcześni badacze. Z pomocą przychodzą im superkomputery i Fundusze Europejskie, bez których instalacja tych maszyn w Polsce nie byłaby możliwa.


Uroczystości symbolicznego uruchomienia superkomputera Prometheusa, w której kilka dni temu miałam przyjemność uczestniczyć, to ważny dzień dla polskiej nauki. Naukowcy zyskali bowiem narzędzie, które niejako pozwoli im odbyć daleką podróż w czasie. Dzięki maszynie milion operacji matematycznych może zostać wykonanych w minutę. Dla porównania, takie same obliczenia na zwykłym komputerze zajęłyby kilkadziesiąt lat. Znaczenie tego wydarzenia dla świata nauki oddać możne symboliczne odwołanie do mitycznego przekazania ognia ludzkości – nota bene przez tytana Prometeusza.
Zainstalowany w Akademickim Centrum Komputerowym CYFRONET superkomputer to ponad 30 ton i ponad 40 tysięcy rdzeni obliczeniowych oraz ponad 215 TB pamięci operacyjnej, zamkniętych w 15 szafach. To jednocześnie najszybsza maszyna w Polsce, największa na świecie instalacja komputera HP Apollo 8000 i jedno z najbardziej energooszczędnych urządzeń tego typu. Moc obliczeniowa komputera plasuje go na liście TOP 500 w pierwszej trzydziestce superkomputerów na świecie.

Za wspomnianymi parametrami kryje się szansa na przełomowe osiągnięcia w projektach badawczych w wielu dziedzinach nauki: m.in. medycynie, biologii, fizyce, czy geologii. Obliczenia przyspieszą badania nad nowymi materiałami czy lekarstwami. Maszyna umożliwi również prowadzenie dużych, międzynarodowych projektów badawczych na szerszą niż dotąd skalę.
Instalacja Prometheusa, którego wartość sięga 41 mln złotych, to element projektu „Centrum kompetencji w zakresie rozproszonych infrastruktur obliczeniowych typu gridowego – PLGrid Core”. To jeden z trzech przedsięwzięć Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET, na które z Programu Innowacyjna Gospodarka przeznaczyliśmy łącznie blisko 200 mln zł. Jestem przekonana, że to dobra inwestycja, na której zyska nie tylko świat nauki, ale również polska gospodarka.
Trwa ładowanie komentarzy...