Dlaczego zdecydowaliśmy się przeznaczyć na instrumenty finansowe więcej środków niż w poprzednich latach?
Musimy pamiętać, że obecna perspektywa finansowa jest prawdopodobnie ostatnim okresem, w którym Polska otrzymuje tak duże środki z Unii Europejskiej na finansowanie projektów rozwojowych. Dlatego ważne jest stworzenie takich rozwiązań, które zapewnią nam środki na finansowanie innowacji po roku 2020.
Dzięki zastosowaniu na szeroką skalę wsparcia o charakterze zwrotnym, znaczna część środków będzie mogła po ich spłaceniu zostać ponownie wykorzystana. To umożliwi wsparcie większej liczby przedsiębiorców niż w przypadku bezzwrotnych dotacji. Jeśli trafnie wybierzemy przynajmniej część projektów, na które przeznaczone będą środki, to ze zwrotów z tych inwestycji będziemy mogli w kolejnych latach finansować następne. Ważny jest także fakt, iż stosowanie instrumentów inżynierii finansowej wiąże się z większym niż w przypadku dotacji zaangażowaniem inwestorów prywatnych w finansowanie różnego rodzaju przedsięwzięć. Oznacza to, że środki publiczne służą do zwiększenia kapitału prywatnego inwestowanego w ryzykowne przedsięwzięcia związane z badaniami i rozwojem.
Wykorzystanie instrumentów zwrotnych sprawia też, że udzielane wsparcie jest w większym stopniu oparte na rozwiązaniach rynkowych, przez co ingerencja w gospodarkę jest mniejsza niż w przypadku dotacji. Instrumenty zapewniają też wyższą efektywność gospodarowania środkami – firma korzystająca np. z pożyczki musi zapewnić taką rentowność realizowanej inwestycji, która umożliwi jej spłatę zaciągniętego zobowiązania. Dzięki wykorzystaniu takich form wsparcia państwo zaczyna działać jako inwestor, który szuka przedsięwzięć najbardziej odpowiadających jego celom. Zainwestowane środki mają procentować. Jeśli projekt zakończy się sukcesem, odzyskany kapitał będzie mógł wesprzeć kolejne przedsięwzięcia.